Současná vláda rozhodla, že plat významné části zaměstnanců veřejného sektoru, konkrétně zaměstnanců odměňovaných podle stupnice platových tarifů uvedené v příloze č. 1 k nařízení vlády č. 341/2017 Sb., nebude pro rok 2022 vůbec zvýšen. Bohužel, týká se to už tak nejhůře zařazených a odměňovaných zaměstnanců.
Odmítáme populistickou rétoriku nové vlády, která vyhlašuje teze o potřebě utahování opasků a hledání dalších rezerv u „úředníků“. Členové vlády velice dobře ví, že zdaleka nejde jen o úředníky, ale že do této množiny zaměstnanců patří i nesmírně široký okruh zaměstnanců kultury – knihovníci, hudebníci, herci, zaměstnanci galerií, zpěváci, technici, lidé uměleckořemeslných profesí, ale také právníci, ekonomové, odborníci IT profesí atd.
Často jde o špičkové specialisty, absolventy odborných středních nebo vysokých škol, mnohdy s dalším specializačním vzděláním: kurátory uměleckých a muzejních sbírek, odborníky v oblasti práce s rukopisy a historickými tisky, restaurátory, památkáře, archiváře, lingvisty a historiky, ale také právníky, odborníky IT profesí atd. V případě umělců se jedná o absolventy několikastupňového uměleckého vzdělání, často působící na vysoce výběrových postech, například jako členové symfonických a divadelních souborů. Všechny zmíněné obory jsou nedílnou součástí i vzdělávacího systému v ČR a je zcela ostudné, že současná vláda, proklamující jako prioritu podporu vzdělání, zcela ignoruje právě zaměstnance kultury.
Je běžné, že vysoce náročná, odborná a výběrová pozice v oblasti kultury je ohodnocena při nástupu zaměstnance necelými 23.000 Kč hrubého (v případě středoškoláků i méně). Současná vláda těmto zaměstnancům vzkazuje, že víc si nezaslouží, respektive že pro ně nemá finanční prostředky. Rozhodla se vláda vědomě přidávat jen některým, již nyní lépe ohodnoceným?
Zaměstnanci v kultuře, kteří už tak jsou dlouhodobě nejhůře odměňovaní, budou mít v obchodech jiné ceny? Pro ně inflace neplatí? Ceny energií se budou také určovat podle tarifních tabulek? Proč lidem s nejnižšími platy má opět nejvíce propadnout reálný příjem? Opravdu tato do nebe volající nespravedlnost je v souladu s vládní proklamací o podpoře kultury?
Pokud jde o státní rozpočet a rozpočty samospráv, odborové svazy v oblasti kultury se již v roce 2020, při koronavirové krizi, zachovaly velmi zodpovědně a nepožadovaly nárůst platů pro rok 2021. Současná vláda „ohodnotila“ tento přístup tak, že bez jakéhokoliv dalšího jednání na úrovni tripartity, tj. zcela jednostranně, rozhodla o dalším nenavýšení tarifů 1. platové tabulky i pro rok 2022. Klademe si otázku, zda po takovém jednání a rozhodnutí budou napříště odborové organizace v kultuře ochotny nabízet kompromisní a vstřícná gesta, když se ukazuje, že jejich přístup je vládou spíše hrubě zneužíván. Solidní jednání zástupců odborových svazů současná vláda nejenže neocenila, ale dokonce svým rozhodnutím o dalším zmrazení platových tarifů zaměstnanců kultury dala jasně najevo, že kvalita práce a osud lidí působících v kultuře jsou pro ni nevýznamné a že tato oblast si „zaslouží“ (v minulosti tolik kritizovaný) zbytkový přístup.
Vyzýváme vládu k okamžitému přehodnocení jejího rozhodnutí, zahájení tripartitního jednání a nalezení řešení v podobě navýšení (řádné valorizaci!) platů v kultuře. Patří sem také nezbytné navýšení provozních rozpočtů, a to nejen organizací zřizovaných Ministerstvem kultury ČR, ale i kulturních organizací v regionech.
Jiří Dokoupil, prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR
Anna Machová, předsedkyně OS pracovníků kultury a ochrany přírody
Richard Rokos, Unie – odborový svaz profesionálních zpěváků ČR
Ondřej Kepka, prezident Herecké asociace
Iveta Bergerová, předsedkyně OS pracovníků knihoven
Renata Soudná, předsedkyně OS pracovníků kulturních zařízení
Berthold Kaupa, předseda Odborové asociace divadelníků